Szanowni Państwo!
Kraków, dn. 07.06.2021 r.
Problemy z kluczami licencyjnymi – skąd się biorą?

Szanowni Państwo,

Witamy w tym roku po raz pierwszy.
Wracamy ze zdwojoną siłą i szczepimy pierwszą dawką Newslettera!

W ostatnim czasie wielu z Was zgłaszało problem z aktualizacją klucza licencyjnego – winę przypisaliśmy siebie aczkolwiek nie do końca czując się winnymi w tej sytuacji. Na Wasze zgłoszenia szybko reagowaliśmy m.in. łącząc się z Waszymi komputerami poprzez program TeamViewer, bezpośrednio dostosowując klucze do Waszych systemów.

Wracając do sedna – naszą "winą" było wyprodukowanie kluczy do najnowszej wersji oprogramowania 3.9.3, która funkcjonuje już od ponad roku i zawiera szereg wcześniej opisywanych zmian i ulepszeń. Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was przyzwyczaiła się i pozostała wiernymi wersji 3.9.2, dlatego z początkiem roku wyposażyliśmy Was w klucze tej wersji.

Po zainstalowaniu przez niektórych trenerów najnowszej wersji okazało się, że przesłany klucz nadal nie działa. W związku z czym ponownie łączyliśmy się poprzez program TeamViewer i indywidualnie dopasowywaliśmy klucze do Waszych komputerów. Dzięki temu, że mieliśmy wgląd w Wasze systemy – oczywiście interesowało nas tylko oprogramowanie SPW co trwało maksymalnie do 5 minut – zauważyliśmy gdzie przysłowiowo leży „pies pogrzebany”.

Zanim przejdziemy do uwag chcielibyśmy przypomnieć procedurę instalacji oprogramowania i zwrócić uwagę, że podczas niej wiele elementów tworzy się automatycznie – między innymi samo umiejscowienie programu w Waszym komputerze. W przypadku oprogramowania w wersji 3.9.3 jest to Dysk C, katalog Program Files, podkatalog Programy Pamięciowe SPW 3.9.3 - czyli tak jak widzimy poniżej C:\Program Files\Programy Pamieciowe 3.9.3.
Clipboard01
Pomimo, iż w tym oknie widnieje informacja o możliwości instalacji w innym katalogu, celowo ten wybór Państwu zablokowaliśmy, by mieć pewność, że u każdego trenera nasze najnowsze oprogramowanie znajdzie się w tym samym miejscu.

Poprzednio bywało, że nasze oprogramowanie „lądowało” na dysku D, a najczęściej na dysku C – ale w katalogu Pliki programów (x86) – tak było w przypadku wersji 3.9.2.
Starsze wersje komputerów, a właściwie systemów nie posiadały katalogu Pliki programów (x86), nowsze wersje posiadały natomiast oba wspomniane katalogi. Niemniej teraz w każdym przypadku oprogramowanie będzie automatycznie ładować się do katalogu, który widnieje w oknie dialogowym programu instalacyjnego, czyli wspomnianego C:\Program Files\Programy Pamieciowe 3.9.3. Do tego katalogu odnosi się skrót samoczynnie instalujący się na pulpicie oraz w pasku zadań. I wreszcie – do tego katalogu będzie się ZAWSZE odnosił klucz, który będziemy Wam przesyłali.
Niestety mimo powyższego, u niektórych z Państwa okazywało się, że klucz nadal „nie chodzi”. Dlatego wspomnimy jeszcze o kilku błędach, które spostrzegliśmy podczas „napraw” ostatnich kluczy na Waszych systemach. Częstym błędem jest posiadanie wielu kluczy lub/i wielu wersji oprogramowania – nawet z cyferką „1”, zatem to oprogramowanie kilku, jeśli nie kilkunastoletnie. Posiadanie ich jest zbędne. W kwestii oprogramowania – jakiegokolwiek – nie tylko SPW każda starsza wersja, czy starszy klucz często są potencjalnymi zagrożeniami dla poprawnego funkcjonowania wersji najnowszych. Zatem polecamy pozbyć się wszystkiego co stare i co tak naprawdę zaśmieca Wasze komputery i systemy. Należy także pamiętać, że Pakiet Programów Trenerskich automatycznie w katalogu „Moje dokumenty” lub „Documents” tworzy folder o nazwie SPW, w którym umieszczony jest klucz aktywacyjny/licencyjny (również automatycznie – po wskazaniu go podczas pierwszego uruchomienia oprogramowania). Tam również zapisywane są ostatnie ustawienia włączanych programów oraz użytkowników i ich wyniki z programu Czytaj Szybciej. Zauważyliśmy, że niektórzy z Was wykorzystując nazewnictwo katalogu SPW „wrzucają” tam prezentacje i inne pomoce do zajęć, tym samym uniemożliwiając lub szkodząc działaniu programu. Niekiedy w wielu miejscach w swoich komputerach tworzycie foldery o nazwie „SPW”, co też niekiedy może być dla programu mylące. Zatem proszę zarezerwować ten katalog wraz z jego nazwą tylko dla celów trenerskiego oprogramowania nie ingerując w jego zawartość. Warto pamiętać, że deinstalacja oprogramowania trenerskiego nie powoduje usunięcia katalogu SPW. Znika z niego tylko klucz. Jednak warto ręcznie przed instalacją najnowszej wersji usunąć go całkowicie, a nowy pakiet „zadba”, by stworzyć nowy, gotowy do bezkonfliktowego działania z wersją najnowszą.

Kto z Państwa jest gotowy do przejścia na najnowszą wersję oprogramowania prosimy o informację, a my indywidualnie będziemy przesyłali Wam klucze licencyjne. Zanim jednak o nie poprosicie – my prosimy abyście wyczyścili swoje komputery ze „staroci SPW” i zainstalowali najnowszy pakiet z ciekawości sprawdzając, czy znajduje się po instalacji w miejscu C:\Program Files\Programy Pamieciowe 3.9.3. Aczkolwiek nie ma innej opcji i to tylko dla upewnienia się. Wówczas nigdy nie będziecie mieli problemów z kluczami i ich aktualizacją.

Inną kwestią jest obsługa słynnego lub można powiedzieć niesławnego Flasha, którego producenci sprawili nam psikusa, a któremu poświęcimy osobny newsletter.

Dziękujemy za uwagę.
facebook twitter email website 
Jeżeli jednak nie życzą sobie Państwo otrzymywania naszego biuletynu prosimy o wejście na naszą stronę www.spw.pl i skorzystanie z opcji WYPISZ.
W przypadku jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt na adres: biuro@spw.pl.
MailPoet