Zadzwoń do nas! Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania - tel. (52) 345 33 03

Zadbaj o pracę mózgu niezależnie od wieku

/, Strona Główna/Zadbaj o pracę mózgu niezależnie od wieku

Zadbaj o pracę mózgu niezależnie od wieku

2020-08-19T12:19:07+00:0018 sierpnia 2020|

Dorośli w równym stopniu jak dzieci powinni dbać o funkcjonowanie intelektu, aby nie poddawał się postępowi czasu. Istnieją ćwiczenia usprawniające koncentrację oraz pamięć, jak i wspomagające zdolności poznawcze.

Ciekawymi sposobami na łatwiejsze utrwalanie ważnych informacji oraz ich późniejsze odtworzenie to techniki pamięciowe tzw. mnemotechniki. Dzięki nim trenujemy zdolność zapamiętywania i ułatwiania przypominania sobie różnorodnych wiadomości. Bazują one na skojarzeniach, które mózg z łatwością koduje. Umożliwia to bezproblemowe odnajdywanie się w zasobach wiedzy.

Reasumując, skojarzenia, powtórzenia i wyobrażenia to skuteczne działania wspomagające zapamiętywanie. Na etapie wyobraźni warto zaangażować kilka zmysłów – multisensoryczne skojarzenia i wyobrażenia zapiszą trwałą informację, którą łatwo znajdziemy w pamięci. Wniosek jest taki, że efektywne ćwiczenia bazują na zmysłach, wyobraźni i kojarzeniu, łączeniu nowych informacji ze znanymi danymi.

Możliwości, dzięki którym możesz stymulować pracę swojego mózgu to:

  • Odtwarzanie sekwencji zdjęć lub obrazów – pracuje tutaj pamięć wzrokowa. Twoim zadaniem jest przyjrzenie się ułożeniu ilustracji. Najlepiej, aby ich ułożenia dokonała inna osoba lub komputer. Następnie odtwórz je w tej samej kolejności. Możesz poprosić o tworzenie coraz bardziej skomplikowanych ćwiczeń.
  • Gra memory – bazuje na prostych regułach i jest dostępna dla wszystkich. Możesz nabyć ją w tradycyjnej formie gry stołowej lub poprzez aplikacje na telefon czy komputer. Polega ona na odnajdywaniu takich samych obrazków lub ilustracji w różnych poziomach trudności. Nie daj się zmylić tym, że gra jest dedykowana dzieciom i młodzieży – przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagrały w nią osoby dorosłe.
  • Powtarzanie sekwencji rymowanek, piosenek, słów, wierszy – tzw. pamięciówka może stanowić świetny trening dla mózgu. Taka forma ćwiczeń może być ćwiczeniem pamięci krótkotrwałej – zaraz po przeczytaniu tekstu lub długotrwałej – gdy próbujesz odtworzyć tekst po kilku dniach.

To tylko kilka przykładów usprawniających pamięć z wielu możliwości, które możesz dobrać pod swoje potrzeby.